Witold Gombrowicz. Fot. z culture.pl

Konferencja „Przed i po. Witold Gombrowicz”

11 i 12 września 2018 roku w „Łaźni Łańcuszkowej” w Zabrzu (ul. Wolności 4) odbędzie się II edycja konferencji naukowej pt. „Przed i po”. Pierwsza miała miejsce w 2017 roku i poświęcona była twórczości Brunona Schulza. Tematem tegorocznego spotkania będzie Witold Gombrowicza. To nie jest przypadek, że pierwsze dwa spotkania „Przed i po” dotyczą dwóch polskich pisarzy, których dzieło, biografie, legendy obrosły największą chyba liczbą opracowań naukowych, krytycznych, popularyzatorskich, biograficznych itd. Określa to rangę ich dzieła i pozycję w polskiej i europejskiej kulturze modernistycznej. Nurtują w gruncie rzeczy dwa pytania: 1. Skąd wziął się Gombrowicz? 2. Jak jego dzieło jest obecne oraz jak funkcjonuje w polskiej i europejskiej kulturze po śmierci pisarza? Pytanie trzecie – pewnie najtrudniej na nie odpowiedzieć – dotyczy przyczyn niewysłuchania lekcji Gombrowicza dotyczącej polskości, patriotyzmu, historii, tradycji itd.

Podobnie, jak w roku poprzednim konferencja „ Przed i po” poprzedzona zostanie szeregiem działań – warsztatami edukacyjno-pisarskimi prowadzonymi w zabrzańskich szkołach ponadgimnazjalnych, spotkaniami z laureatami i nominowanymi do nagrody im. Witolda Gombrowicza za debiut prozatorski, panelami dyskusyjnymi o twórczości Gombrowicza. Gośćmi konferencji będą m.in. wdowa po pisarzu Rita Gombrowicz oraz Klementyna Suchanow – autorka powieści biograficznej „Gombrowicz ja, geniusz” (2017).

Program konferencji (pdf, 394 kB)

Plakat promujący konferencję pświęconą Gombrowiczowi. Żołte tło, na którym widać oczy Witolda Gombrowicza, tytuł ("Przed i po. Witold Gombrowicz") i miejsce konferencji

Fot. culture.pl