zdjęcie: Odessa i pomnik Katarzyny. Widać idących ulicą ludzi zaparkowane samochody

Prof. Dariusz Rott uczestnikiem międzynarodowej konferencji naukowej w Odessie

Prof. dr hab. Dariusz Rott będzie uczestniczył w IV Międzynarodowej Konferencji Naukowej z cyklu „Odessa i Morze Czarne. Polsko-Ukraińskie związki kulturowe”, która zaplanowana została na 10 i 11 września 2018 roku w Odessie. Tematem tegorocznego spotkania, którego organizatorami są m.in.: Ministerstwo Oświaty i Nauki Ukrainy, Odeski Uniwersytet Państwowy im. I.I. Miecznikowa oraz Muzeum Literatury w Odessie, będą „Polacy w Odessie i na ukraińskim wybrzeżu Morza Czarnego. Historia – dziedzictwo – współistnienie wielokulturowej wspólnoty miasta”. Prof. Dariusz Rott zainauguruje obrady plenarne 10 września, przedstawiając referat pt. „»Wszyscy mi to w Odessie opowiadają«. Obraz miasta we współczesnym polskim reportażu podróżniczym”. Tego dnia poprowadzi również, razem z prof. Jewhenijem Wasyljewem, obrady sekcji „Polska Kultura oraz historyczne i współczesne oblicza Odessy: Interakcje”.

Prof. Dariusz Rott bada wizerunek Islandii, Rosji i Ukrainy we współczesnym polskim reportażu. Jako recenzent współpracuje także z dwumiesięcznikiem „Nowa Europa Wschodnia” wydawanym przez Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka Jeziorańskiego we Wrocławiu.