plakat promujący spotkanie z Andrzejem Buszą ze zdjęciem pisarza, tytułem spotkania, miejscem i datą wydarzenia oraz logo organizatorów. Przeważają barwy biała i niebieska. Zdjęcie jest w kolorze sepii

Promocja monografii poświęconej twórczości prof. Andrzeja Buszy

29 listopada 2018 roku w Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego w Krakowie odbędzie się spotkanie zatytułowane „Moja przygoda z Conradem” z prof. Andrzejem Buszą – polsko- i angielskojęzycznym poetą, eseistą, literaturoznawcą, emerytowanym profesorem University of British Columbia, członkiem pokoleniowej grupy literackiej „Kontynenty”, badaczem i znawcą twórczości i życia Josepha Conrada, który w 1939 roku wyemigrował z Polski i od 1965 roku mieszka w Vancouver w Kanadzie.

okładka pierwszego tomu serii "Kontynenty"Spotkanie, którego początek zaplanowano na godz. 17.00, zostanie połączone z promocją pierwszego tomu serii zatytułowanej „Kontynenty”, poświęconej twórczości Andrzeja Buszy. Zredagowana przez prof. zw. dr. hab. Mariana Kisiela i dr. hab. prof. UR Janusza Pasterskiego książka zostanie opublikowana nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Śląskiego w 2019 roku. Rozmowę poprowadzi Agnieszka Kosińska – pisarka, edytorka, bibliografka.

Monografia powstała jako wspólna inicjatywa naukowa literaturoznawców z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach i Uniwersytetu Rzeszowskiego. Zamieszczone w niej artykuły i szkice są próbą rozpoznania i opisania najważniejszych aspektów liryki, prozy i prac conradowskich prof. Andrzeja Buszy. Ich autorami są badacze literatury emigracyjnej z wielu ośrodków akademickich w Polsce, a także znawcy literatury angielskiej i francuskiej z kraju i zagranicy. Różnorodność ujęć i szeroki krąg podjętych zagadnień pozwalają na wielopłaszczyznowy ogląd tej twórczości, jej kontekstów biograficznych, literackich i kulturowych, kierunków rozwoju, charakterystycznych motywów oraz cech poetyki indywidualnej czy specyfiki poszczególnych zbiorów.