frahgment okładki książki pt. Słodycz jabłek, słodycz fig Jane Hirshfield

Spotkanie z amerykańską poetką Jane Hirshfield

Na prośbę współpracującego z INoLP Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta w Zabrzu wszystkich zainteresowanych informujemy o spotkaniu z Jane Hirshfield –  amerykańską poetką, eseistką i tłumaczką, autorką cenionych i nagradzanych tomów wierszy, zbioru esejów o poezji oraz dwóch antologii poetyckich, laureatką m.in. The Poetry Center Book Award, Columbia University’s Translation Center Award, T.S. Eliot Prize czy National Book Critics Circle Award.

Jane Hirshfield w swojej twórczości podejmuje próbę nazwania nienazywalnych, wydawałoby się, doświadczeń oraz olśnień różnorodnymi przejawami życia, nie tylko ludzkiego. Przenikliwe obserwacje codzienności przesycone są w jej wierszach poczuciem humoru, skłonnością do paradoksu i zmysłem absurdu. W wywiadach bądź podczas prelekcji wielokrotnie podkreślała, jak duży wpływ na jej poezję ma twórczość Czesława Miłosza. W tym roku, we współpracy z organizatorami Festiwalu Miłosza, ukazał się nakładem Wydawnictwa Znak drugi po Uważności, przetłumaczony na język polski zbiór wierszy pt. Słodycz jabłek, słodycz fig (pod redakcją Agaty Hołobut).

Spotkanie odbędzie się w ramach tegorocznej edycji Festiwalu Miłosza w poniedziałek 11 czerwca 2018 roku w sali kompresorów na poziomie 320 m pod ziemią w Kopalni „Guido” w Zabrzu (ul. 3 Maja 93). Wezmą w nim udział miedzy innymi Jerzy Illg – redaktor naczelny Wydawnictwa Znak i Agata Hołobut – anglistka i tłumaczka. Oprawę artystyczną zapewni Zespół W/L w składzie: Michał Lazar – gitara, Aleksander Wnuk – perkusja.

Z uwagi na ograniczenia sali, w której odbędzie się wydarzenie, zainteresowanych udziałem studentów i pracowników prosimy (w imieniu organizatorów) o zgłoszenie (osobiście lub telefonicznie) w sekretariacie INoLP do godz. 12.00 w czwartek 8 czerwca. Chodzi o odpowiednie przygotowanie sali na konkretną liczbę uczestników.

Plakat (pdf, 3 MB)